Na svete je v súčasnosti viac ako 7 miliárd ľudí a takéto množstvo si vyberá svoju daň na prírode. Teraz mám na mysli nie len dopad na životné prostredie zvierat (výrub pralesov, ohrozovanie vzácnych živočíchov ľudskou chamtivosťou…), či vojnu o suroviny, ale tiež množstvo odpadu, ktoré po nás zostáva snáď na každom rohu. S ľuďmi a odpadom je to ako z Jankom a Marienkou, tiež sa asi bojíme, že ak by sme za sebou v lese nič nezanechali, tak by sme nenašli cestu späť.

shutterstock_166645622

Ľudia spotrebujú ročne približne 245 miliónov ton plastového odpadu a toto číslo neustále rastie. Najväčšími skládkami plastového odpadu sa stali oceány, kde skončí ročne približne 10 miliónov ton odpadu, predovšetkým sa jedná o plast.
Plasty v oceánoch priamo ohrozujú morské živočíchy a vtáctvo. Zvieratá si odpad často pomýlia s potravou a postupne uhynú veľmi bolestivou a zdĺhavou smrťou. Mnohé z nich sa do odpadu zamotajú a nemajú šancu sami uniknúť.
Ten kto môže zabrániť, či aspoň obmedziť, tieto čísla a ich následky sme my ľudia!

plastove-odpady-ako-potrava

Recyklácia odpadu je pre životné prostredie veľmi dôležitá. Či skôr sa veľmi dôležitou stala. Plasty môžu obsahovať karcinogény a vysoko toxické látky a v oceánoch môže proces ich rozkladu trvať i stovky rokov.

128233_1200x

Čo je to recyklácia?
Recyklácia je proces opätovného použitia už predtým spotrebovaného materiálu. Recyklovať môžeme papier, plasty, sklo, textil, kovy, pneumatiky, ale tiež nebezpečné materiály (žiarivky, batérie s iné)…
Výhodou recyklácie je úspora energie, menšie množstvo skleníkových plynov, ktoré vznikajú pri samotnej výrobe produktov, zníženie množstva odpadu, bráni plytvaniu zdrojov…

Recykláciou a dbaním o svoje prostredie chránime prírodu a všetkých jej obyvateľov, vrátane seba samých. Nie len oni, ale i my si zaslúžime prechádzku čistým lesom a kúpanie v priehľadnej vode.

137-1

Bližšie informácie o separovaní odpadu: TU
Obrázky: google

Tri slectif vert,jaune,bleu,marron,rouge,gris
zelená-sklo, žltá-plast, modrá-papier, hnedá-bio odpad (rastliny…), červená-kovy, čierna-komunálny odpad
Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s